Przejdź do głównej zawartości

" Zagłaskać kotka na śmierć"Źródło: Internet 
To dosyć trudny temat dla nas . Nie wszyscy wiemy jak się zachować, kiedy widzimy osobę na wózku. Automatycznie wydaje nam się , że ta  osoba potrzebuje naszej pomocy, rodzą się wtedy różne pytania –„ Czy powinienem pomóc, a może jednak nie, bo jest spora szansa , że zrobię coś nie tak.?” Naprawdę rozumiem takie dylematy, jeżeli nigdy nie mieliśmy styczności z taką sytuacją ,niepewność jest zupełnie normalnym uczuciem.   Nadal jednak kieruje ludźmi strach – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie, wystarczy podejść i zapytać. Ja od zawsze byłam po drugiej stronie medalu, więc , nauczyłam się  prosić o pomoc , chociaż coraz częściej zdarzają się sytuacje , kiedy to ode mnie oczekuje się wsparcia,  bardzo miłe jest, móc coś dać ,a nie tylko brać .   Pomaganie na siłę to, nie jest zbyt dobry pomysł nawet „kotka można zagłaskać na śmierć”.  Większość osób poprosi o pomoc, jeśli naprawdę będzie ona konieczna. Portal Integracja już jakiś czas temu wypuścił bardzo przydatny filmik, który znajduje się tutaj    (Klik)   
Podam  definicję niepełnosprawności ruchowej ,żeby trochę nakreślić o czym mowa . Wybrałam taki , a nie inny rodzaj z prostego powodu , mam z nim  do czynienia  każdego dnia ,więc mogę się na jego temat wypowiadać. 
Niepełnosprawność ruchowa – stan człowieka znajdującego się w sytuacji obniżonych możliwości motorycznych ciała. Zazwyczaj jest to związane z różnorakimi uszkodzeniami kończyn. Upośledzenie może wynikać ze zmian rozwojowych w okresie płodowym, chorób, wypadków oraz innych czynników mogących mieć wpływ na budowę ciała i działanie jego poszczególnych części.

Ten film to, takie krótkie ułatwienie wspólnego funkcjonowania w społeczeństwie:) Kilka kluczowych zasad, sprawi ,że  życie będzie prostsze . Mnie na przykład  wkurza jak ktoś przesuwa wózek wraz ze mną, bez informowania mnie o tym lub się na nim opiera. To nic innego jak naruszanie przestrzeni osobistej.  Sama mam prawo zdecydować, gdzie chce stać aktualnie. Pytania/ stwierdzenia , co chwile  "Pomóc Ci ? " albo "Daj ja to, zrobię będzie szybciej" – To  denerwuję, jeśli mogę coś zrobić sama , to chce to móc roić !!!   Nie przeszkadza mi , jak ktoś mówi chodźmy tam , używam sama takiego stwierdzenia . Z niedosięganiem do przedmiotów faktycznie jest problem , ale ostatnio znalazłam rozwiązanie , które ułatwia mi te czynności ( kupiłam sobie chwytak ).   Wyjścia towarzyskie to, czasami problem ,  gdyż jest sporo barier architektonicznych , ale na szczęście powstaje  coraz więcej miejsc przystosowanych .  Jednak nadal zdarzają się poważne przeszkody, wtedy trzeba wybrać inne miejsce.

Podsumowując , nie można się narzucać, jak i również nie można przejść zupełnie obojętnie obok osoby w potrzebie .Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Taki Trochę Chory - Jacek Noch .

Witajcie:)  Wczoraj skończyłam czytać kolejną książkę Taki Trochę Chory - Jacek Noch . Pomyślałam ,że warto się z Wami podzielić tą informacją. Książka mi się bardzo podobała - chociaż jej czytanie zajęło mi trochę czasu :D. To z powodu czystego lenistwa, spowodowanego brzydką pogodą - tak sobie staram to tłumaczyć. Wracając do książki - Jest ona pełna humoru, sarkazmu, pokazuje jak można za 
pomocą śmiechu walczyć z chorobą . 

Seksualni- NIE aseksualni !!!

Wiele powstało artykułów na ten temat. Takich jak: "Trzecia płeć  na wózku Zapraszam do przeczytania, polecam :)"-To znaczy tylko jedno , że nadal mamy  problem z postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami ,  jako ludzi w pełni seksualnych . Co dla mnie jest dziwne, ponieważ człowiek od dziecka , aż do końca swoich dni jest seksualny  .Choroba ,czy inna niepełnosprawność nie odbiera nam tego   Są niepełnosprawni mężczyźni , i niepełnosprawne kobiety, a nie tylko jednopłciowi  niepełnosprawni, dlatego uważam, że powinno się coś zmienić w tej sprawie. Np. toalety dla niepełnosprawnych kobiet i mężczyzn osobno. Nie jesteśmy jedną " niepełnosprawną płcią "
Nie można nas wszystkich wsadzić do jednego worka, przysługują nam te same prawa i obowiązki , co „zdrowym ludziom „CHCEMY ŻEBY NAS ZAUWAŻONO I TRAKTOWANO NORMALNIE!! Każda kobieta na wózku, chce czuć się piękna ,atrakcyjna i adorowana przez mężczyzn( ja bardzo to lubię :)) mężczyźni poruszający się przy pomocy wózka, …

Czy szukałam bardziej opiekuna niż partnera?

Witajcie kochani :)
Związek pomiędzy dwiema  ON.

To dosyć trudny temat. Ja uważam, że związek pomiędzy dwoma osobami niepełnosprawnymi, jest trudny, nie każdy z nas widzi się w tej relacji. Powody takiego podejścia ,  bywają bardzo różne. Ja na przykład, nigdy nie widziałam siebie w takim związku, dlaczego?- Bo jestem realistką, znam swoje możliwości, i ograniczenia ciała.

Miłość, miłością, ale żyć jakoś trzeba, nie radzę sobie wystarczająco, to jak mogłabym pomóc                                                                                            fizycznie drugiej osobie?